מערכת העיכול- המוח השני שלנו

בעיות מערכת העיכול

על מערכת העיכול וזיהומים במערכת העיכול

כאבי בטן, גזים, בטן נפוחה, צרבות, בחילות, שלשולים, עצירות.. אם הינכם סובלים מאחת או יותר מהתסמינים הללו כנראה שמערכת העיכול שלכם לא מתפקדת כראוי וכדאי לבדוק את הסיבה.

מערכת העיכול משמשת תחנה ראשונה לכל מה שנכנס לגופנו, החל מתהליך הפירוק הראשוני וכלה בספיגת כל החומרים ויטמינים ומינרלים החיוניים לנו, ומסיימת את תפקידה בפינוי הגוף ממה שלא צריכים יותר. בתהליך זה יכולים להסתנן להם גם חיידקים וירוסים תולעים ועוד כל מיני "אורחים" לא רצויים אל תוך גופנו שעלולים לגרום לכל מיני תופעות לא נעימות. מי מאיתנו לא חווה בחייו איזה וירוס בטן כתוצאה ממזון מזוהם או מקולקל.
בסיום כל תהליך העיכול מתבצעת הטמעת החומרים הדרושים לגוף ויחד איתם יכולים להתיישב להם חיידקים שונים וירוסים תולעים ועוד כל מיני פרזיטים.

מזהמים במערכת העיכול יכולים לגרום לכל מיני תסמינים ותופעות שלא בהכרח קשורים למערכת העיכול, לדוגמא החיידק הליקובקטר פילורי שלרוב אוהב להתמקם בקיבה ובתרסריון יכול לגרום לכאבי בטן חזקים, בחילות, צרבות, ליחה מרובה, לבעיות עור, נשירת שיער ועוד…. פטריית הקנדידה יכולה לגרום כאבי בטן, שלשולים, לבעיות עור שונות, עייפות, סחרחורות, דלקות גרון חוזרות, בעיות חניכיים, פטריה בנרתיק, דלקת כרונית בדרכי השתן ועוד…

בעיות במערכת העיכול יכולות להופיע בצורות שונות מאדם לאדם. הגוף מאותת לנו כאשר ישנה בעיה במערכת העיכול בדרכים שונות, כאשר ישנם תסמינים כמו בטן נפוחה, ריבוי גזים, נטייה ליציאות רכות עד שלשוליות, נטייה לעצירות, כאבי בטן, בחילות וכו', עד כאן כולנו משייכים את הבעיה למערכת העיכול. אך כאשר יש תסמינים של ליחה מרובה, פריחות בעור, אסטמה, אלרגיות, מיגרנות וכו'…אנו לרוב משייכים זאת לבעיה אחרת, לדוגמא אסטמה שהנטייה הטבעית היא לשייך אותה למערכת הנשימה או לריאות בעיקר, אז נכון זה אכן מתבטא בקושי בנשימה ואכן יכול להיות קשור למערכת הנשימה, בבדיקה הממוחשבת בתדרים אנו נוכל לראות את החיידקים שנמצאים בריאות ולדעת האם הבעיה היא במערכת בנשימה וזאת לפי החיידקים או וירוסים שנמצאים בריאות.. יחד עם זאת אסטמה יכולה להגרם כתוצאה מהתופעה שנקראת "מעי דליף" ובדיוק כמו שזה נשמע ישנה דליפה של מזון מעוכל למחצה במעיים אל מחזור הדם ומשם מתחילות הבעיות, ברגע שיש דליפה מהמעי מופרש חומר שנקרא "זונולין", כאשר יש זונולין במחזור הדם מתחילות אלרגיות, אסטמה וכו'…

הבסיס להיווצרות זיהומים במערכת העיכול נקרא בשפה המקצועית "דיסביוזיס" חוסר איזון מיקרוביאלי. זיהומים במערכת העיכול הן אחת מהבעיות הפחות מאובחנות במדויק ע"י הממסד הקונבנציונאלי – תולעים, אמבות, פרזיטים, חיידקים (כולל הליקובקטור פילורי שכולל מספר זנים שונים) בלסטוציטים (סוג של אמבה) וקנדידה רב מערכתית. ידוע שחיידקים מסוימים שנמצאים במערכת העיכול יכולים לגרום לבעיות אחרות כמו דלקת פרקים פריחות אלרגיות כאבי ראש ועוד…

תהליך העיכול מתחיל בחלל הפה, שם אנו טוחנים ומפרקים את המזון פירוק ראשוני באמצעות הלעיסה מה שנקרא פירוק מכאני ראשוני שאותו אנו מבצעים בעזרת השיניים, בזמן הלעיסה מתחיל גם פירוק כימי שמשתתף בו הרוק המופרש מבלוטות הרוק שנמצאות מתחת ללשון. הרוק מכיל אנזים ששמו "מילאז" והוא זה שמפרק את הפחמימות ומאפשר ספיגה של סוכרים פשוטים ישירות למחזור הדם, בנוסף לאנזים זה מופרש חומר שמדביק את חלקי המזון, ששמו "מוקוס" בזכותו אנו יכולים לבלוע את המזון ביתר קלות. מחלל הפה ממשיך המזון אל הלוע ומשם אל הוושט, בקצה הוושט נמצא "שער הקיבה" כשמו הוא , השער שממנו נכנס המזון אל הקיבה.
בקיבה מופרשים מיצי קיבה שבתוכם ישנם אנזימי עיכול ופירוק שומנים שהגיעו מהלבלב וחומרים נוספים ממשפחת מפרקי השומן שהגיעו מכיס המרה. בשלב זה הגוף מפריד בין חומרים הדרושים לנו ומבצע תהליך ספיגה במעי הדק, המעי הדק מחולק לשני חלקים כאשר רוב תהליך הספיגה מתבצע בחלק השני של המעי הדק, ככל שהמזון מתקדם יותר כך הוא מתפרק יותר, דפנות המעי מורכבים מקיפולים קיפולים ( זה מאוד דומה לשרוול שיוצא ממייבש כביסה ) כמו אקורדיון, ברגע שהמעי מתמלא במזון הקיפולים נפתחים וגורמים להגדלת שטח הפנים ובכך מאפשרים ספיגה גדולה יותר של חומרים חיוניים לגוף, החומרים החיוניים שנספגים נשלחים אל הכבד והשומנים אל מערכת הלימפה ומשם למחזור הדם.

סיפור מקרה – ילדה בגיל 5 סבלה מדלקות אוזניים קשות המלוות בכאבים עזים והפרשות מוגלה מהאוזניים, טופלה במשך שנתיים באנטיביוטיקה וסטראודים אך הבעיה חזרה שוב ושוב . בבדיקה מצאנו פטרייה במעיים ולאחר הטיפול בפטרייה נעלמו דלקות האוזניים.

חשוב לי לציין עי עובדה זו שימשה לי כאבן דרך בהבנה של בעיות מסוימות שאינן קשורות בקשר ישיר לאיבר. פטריית קנדידה בצורה עודפת במעיים שגרמה לתסמינים של אוזניים מודלקות, לאחר שטיפלנו בפטרייה במעיים נעלמה לה דלקת האוזניים לגמרי, בגדול מדובר על חוסר איזון כל שהוא במערכת העיכול שלנו או התיישבות של פרזיטים ( תולעים, אמבות..) ונגיפים (חיידקים, וירוסים..) שונים.

לכן החשיבות העליונה היא איתור הגורם לבעיה כי:

טיפול נכון מתחיל באבחנה מדויקת נקודה !!!

השאיפה באבחון הממוחשב בתדרים היא איתור הסיבה \ הגורמים ולא "לרדוף" אחר התסמינים !!!

בעיות במערכת העיכול יכולות להופיע מסיבות שונות, ביניהם תזונה לקויה, שילובי מזון לא נכונים, מצבי לחץ וסטרס, אורח חיים תובעני ולחוץ, ולפעמים גורמים אחרים כמו "אורחים" לא רצויים אצלנו בגוף כתוצאה ממזון מזוהם או הדבקה מאדם אחר כמו שמאוד נפוץ בגני ילדים ובתי ספר.

ישנם תוכניות טלויזיה שבודקות את רמת הזיהום במזון שמוגש במסעדות, הרבה מקרים שבהם נתגלו חיידקי "אי קולי" בצורה עודפת ואף מוגזמת בכל מיני חומוסיות ומסעדות, אך למרבה הצער הכתבות נעלמות והציבור שוכח עד הכתבה הבאה כמו הסערה אחרי הטונה שנמצאה מזוהמת ביותר, אנחנו עדיין מזמינים כריך טונה …כי כבר שכחנו.

במסגרת הבדיקה ברפואת תדרים הממוחשבת באמצעות מכשיר "המטטרון דיאגנוסטיק" ניתן לבצע סריקה לכל הגוף או לאיבר ספציפי שאותו אנו רוצים לבדוק, אפשר לבצע בדיקה רק לקיבה ולמעיים ואפשר לבדוק רק את שלפוחית השתן, כליות, לב, ריאות וכו.. ניתן לאתר חיידקים או "פולשים" אחרים שיכולים להזיק לנו, ניתן לבדוק את מצב הריריות במעיים ובקיבה, ניתן לבדוק אם יש דלקת כלשהי ואת המיקום הפיזיולוגי שלה בגוף.

כל האמור באתר אינו מהווה ייעוץ רפואי או התוויה רפואית.

לקביעת תור חייגו עכשיו 050-200-889

תוכן עניינים

מערכת העיכול וזיהומים
דורון שוהם - דורון שוהם Ph.D מטפל בדיקור סיני, כוסות רוח ועיסוי הריון, נרות הופי