רפואה סינית נוגעת בנקודה הנכונה

רפואה סינית

הרפואה הסינית הינה שיטת טיפול עתיקת יומין, ששורשיה נעוצים בפילוסופית חיים נטורליסטית. היא צמחה במקביל להתפתחות המסורת, התרבות ותפיסת העולם הסינית, ולכן הרפואה הסינית הינה חלק אינטגרלי ובלתי נפרד מתפיסת עולמם של הסינים ושזורה ברקמת החיים בסין.

מקורה של שיטת ריפוי זו בפילוסופיה הדאואיסטית, הטוענת כי האדם הינו חלק מן הטבע ומושפע מחוקי הטבע באופן רציף ומוחלט, ועל כן עליו ליישמם בכל ההיבטים של חייו: באורח החיים, בתזונה ובפעילות היום-יומית. החיים הבריאים הינם פועל יוצא ישיר של זרימת אנרגית החיים (Qi) בצורה הרמונית, ולכן הדרך להבטיח בריאות היא לעודד ולתמוך באותה אנרגיה במגוון טכניקות ייחודיות, המבדילות את הרפואה הסינית מכל רפואה עתיקה אחרת.

למרות צמיחתה מתוך תפיסה פילוסופית, הרפואה הסינית היא שיטה פרקטית מאוד. הטכניקה העיקרית והידועה ביותר הינה הדיקור, אשר משתלבת עם טכניקות נוספות כמו תנועה, טיפולי גוף, רפואת צמחים ותזונה לצד המלצות לאורח חיים מאוזן; כל אלה בראי הפילוסופיה הסינית.

מאז העת העתיקה עסקו הסינים במחקר ופיתוח של מודלים אנרגטיים ע"פ חוקי הטבע, תוך התבוננות, הקשבה וקבלה של אותם חוקים. בדומה לחקירה מדעית בת זמננו, משכללים הסינים כל העת את המודלים שמשקפים מבחינתם את הצורה המושלמת של תנועת האנרגיה, בדומה למציאת נוסחה בחקירה מדעית והעמדתה למבחן.

אחד המודלים הבולטים הינו מודל ה-YIN וה-YANG. זהו מודל שמייצג את תנועת האנרגיה בטבע המורכבת משני קטבים.

לדוגמה: YIN = גוף, אישה, לילה, ירח, חורף.

YANG = נפש, גבר, יום, שמש, קיץ.

הסינים תפסו כבר לפני אלפי שנים את הטבע, הקיום והיקום כולו כחוק בסיסי אחד, שפועל על ידי איזון מושלם בין שני קטבים. שני קטבים אלה נמצאים בתנועה מתמדת, באיזון הדדי, משלימים זה את זה, נובעים זה מזה, מכילים זה את זה ויחדיו יוצרים את השלם.

האיזון בתפקודו של האדם הוא ברמת הגוף והנפש, וכשהוא מופר נוצרת בעיה בריאותית. המטפל ברפואה סינית ישיב את האיזון בעזרת הכלים העומדים לרשותו: בתחילה יאבחן המטפל את מצב המטופל באמצעות תשאול מקדים (אנמנזה), אבחון מקיף (דיאגנוזה), אבחנת פנים, דופק, לשון, גוף וכד'. לאחר האבחון יחליט המטפל על דרך הטיפול וישתמש בכלים של הרפואה הסינית: דיקור סיני (אקופונקטורה), תזונה, צמחי מרפא סיניים, טיפול במגע (צ'י-קונג, טווינה, שיאצו) ועוד.

הרפואה הסינית היא רפואה שיטתית, אשר נחקרת ומתפתחת גם בימים אלה, הן בסין והן במערב. השימוש ברפואה הסינית במערב מתפשט ומתרחב, מאז נגלו בפניו סגולותיה הרפואיות המיוחדות. הטיפול ברפואה סינית מוכר ביחידות לרפואה משלימה של מוסדות רפואיים ציבוריים, ומטפלים ברפואה סינית משתלבים בעבודה בקופות החולים, בבתי חולים, במרכזי טיפול הוליסטיים ובקליניקות פרטיות.

תוכן עניינים

רפואה סינית​
דורון שוהם - דורון שוהם Ph.D מטפל בדיקור סיני, כוסות רוח ועיסוי הריון, נרות הופי